Синій диван з кольровими подушками, обідній стіл зі стільцями та декор у вазі біля таці зі свічками

Що таке скандинавське хюґе

Скандинавське слово хюґе (hygge)– це доволі абстрактне поняття. Хюґе – це життєва філософія, це особлива атмосфера, яку данці вміють створювати будь-де й будь-коли. Це атмосфера затишку, спокою та гармонії, навіть коли за вікном жахлива погода, на роботі повний "завал", а темніє вже о 5 годині. Однак у першу чергу hygge – це культурний феномен, тому в жодній мові не існує точного слова-відповідника для передачі його значення. Можливо, саме цьому криється секрет найщасливішої країни світу? Затишок, душевне тепло та гармонія з навколишнім світом. Навчіться простого данського поняття щастя.

Затишок. Мабуть, саме так найбільш влучно можна пояснити, що таке хюґе, українською. Затишок як для душі, так і для тіла. Класичний приклад хюґе – це вечір у колі родини або друзів, коли, запаливши свічки, усі насолоджуються гарячим шоколадом та домашньою випічкою, а за вікном тим часом шумить вітер і поступово спадають сутінки… Або кутання у пледи та похрумкування снеками під якийсь кінофільм, поки надворі все присипає сніжком. Свічки, какао, запечені гарбузи, теплі шарфи та рукавиці... Прогулянки парком восени, слухаючи як шурхотить листя... Задоволення від читання, писання, фотографій та декорування! Так, це теж хюґе.



Данці ж пояснюють це поняття дуже просто: хюґе – це щасливі моменти життя, прості й важливі водночас. Є чудова атмосферна книга "Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи", яку написав Мік Вікінг - керівник Дослідницького інституту щастя в Копенгагені. Коли вона з'явилася в Україні, ми із задоволенням дарували її на заходах, щоб наші гості змогли вдома відтворити чудову атмосферу затишку. Багато теплих слів та неймовірних  ілюстрацій з кожної сторінкою заглиблюють читача у щасливі думки. 

Скандинавське хюґе в Україні

Кажуть, що хюґе є в ДНК кожного данця. Місце та час не мають значення, але пізня осінь та зимові місяці (особливо у різдвяні та новорічні свята) – це просто hygge-сезон. Адже у холодну погоду на вулиці проводять порівняно мало часу, а отже, намагаються розважити себе вдома.



В Україні скандинавський стиль щороку набирає обертів й незнайоме слово вже міцно асоціюється з затишком. Єдине, що ми ще не до кінця збагнули - як відчути те саме просте щастя, тим більше щодня. Атрибути можна підібрати собі до вподоби, але, інколи, ми забуваємо залишити напруження робочого дня та стреси за дверима оселі. Тут не врятують ані пухнастий плед, ані свічки, ані гарна компанія. Данці найщасливіші у тому числі тому, що в них високий рівень життя, стан добробуту. Тож, спробуйте відчути те саме хюґе душею. Забудьте на сьогодні про все та поєднайте внутрішнє тепло з зовнішнім.


Щастя складається із дрібничок, з простих речей, про які ми забуваємо у сучасному житті. Хюґе – це просте щастя, душевне тепло та гармонія з навколишнім світом. Знайти радість у маленьких речах, на які не звертали уваги, приділити час собі та близьким замість домашніх справ. Так, один день можна пропустити, якщо цю енергію спрямувати у напрямку підсилення душевного балансу.

Не забувайте про work/life balance - це основа вашого ментального здоров'я, яка потребує щоденної праці над собою. Віддаємося роботі, але не переносимо негативні емоції додому. Відпочиваємо на максимумі, але пам'ятаємо про дедлайни. Про баланс можна написати окрему статтю, з відсиланнями до китайських вчень, буддійських монахів, данського хюґе та суто українського дзену, який, чомусь, в більшості полягає більше в максималізмі, ніж у спокої. Хюґе це не про успішний успіх, а про відчуття комфорту та щастя "здорової людини".

Не існує єдиного рецепта данського hygge. Це затишок в оселі, це гарні відносини, це відчуття дотику до пухнастого котика чи теплої кераміки, це радість від каруселі, це смачне тістечко з глазур'ю, це гарний фільм під одним пледом з коханою людиною, задоволення від санчат та ігри в сніжки, читання та настільні ігри, це відблиски вогню... Це тисячі інтимних та радісних моментів кожного з нас. Але є декілька складових, так би мовити «інгредієнтів», без яких жодне хюґе вже не хюґе. Отже:

1. Візьміть гарну компанію.
2. Прихопіть чудову їжу та напої.
3. Знайдіть приємну місцину.
4. Не забудьте про гарний настрій та самопочуття.
5. Розважайтеся! (настільна гра, фільм, просто розмови про останні події й т.д.

Головне – залишити усі тривоги та турботи й присвятити цей час в першу чергу собі. Вуаля – фантастичний вечір гарантовано! До речі, хюґе - це й про смачну їжу. Про процес приготовлення та смакування. Про найкращі смаколики, які пахнуть корицею...

Ті, хто побував у Данії й особисто відчув, що таке hygge, спішать додому, щоб поділитися цим досвідом. Так поступово в інших країнах у кафе та ресторанах з’являється скандинавська тематика, що приваблює відвідувачів своєю новизною. Згодом скандинавський присмак з’являється в оселях, на терасах, навіть, в ресторанах.

Не подумайте, що хюґе - це тільки про холодні вечори надворі й зігрівання вдома. Це стиль життя! Багато скандинавів мають на терасах та патіо комплекти меблів, а влітку виїжджають у будиночки на березі моря. Облаштуйте терасу або балкон, зробіть собі затишне місце для відпочинку! 

Якщо ви ще не переоблаштували свій балкон, зараз саме час!

Ваза зі штучними квітами та пір'я на комоді поруч з декором

Для того, щоб відчути затишок у своїй оселі потрібно теж не так багато:

Зробіть для себе хюґе-місце. Це може бути улюблений диван з пухнастим пледом, або ж ліжко з купою подушок. Це може бути зручне крісло, або ж, якщо вам пощастило з каміном, місце на килиму біля нього. У автора книги "Маленька книга хюґе", наприклад, улюблене місце для затишного відпочинку - це місце біля кухонного вікна. Він приносить туди подушки, ковдру, стелить килимок та пише свої книги. Все, що потрібно, м'який пухнастий текстиль, стишене освітлення та чашка смачного напою. В Данії хюґне місце може, навіть, стати аргументом під час продажу будинку. Ми впевненні, що у кожного з нас є таке місце. Навіть якщо ви почуваєтеся розслабленою у гарячій ванні, додайте у кімнату свічок, ароматичних масел та музики, і все заграє на хвилі хюґе.

Купіть свічки - немає свічок, немає й хюґе. 

Графин з водою на дерев'яній дошці та миски рожевого кольору поруч з золотистим свічником

 

Вибирайте меблі з натуральних матеріалів, теплих світлих відтінків. Додайте природного відчуття, принесіть додому сухоцвіт, листя, гілки, горіхи.

Що таке скандинавське хюґе

 

Книги. Це теж важлива частина відпочинку у стилі хюґе. Вибирайте між класикою, аудіокнигою або читанням онлайн. Все ж таки, 21 сторіччя на дворі. Але нам дуже подобається запах нової книги, тактильні відчуття від дотику до сторінок... Одразу поринаєш у світ автора. До речі, думки через дотик - це ще одна складова затишної атмосфери.

Кераміка, куди ж без неї. Куди наливати всі смачнющі чаї, какао або глінтвейни? Виберіть собі великі чашки з товстими стінками. Або поставте нову миску для боулу з нерівними краєчками. Коли є своя улюблена чашка або миска, це автоматично дуже хюґно.

Полиця з керамічними кухликами та зеленню

 

Ковдри, подушки та текстиль. В нас вже холодно у квартирах, тож багато хто вже дістав теплі речі. Дуже приємно та затишно загорнутися у теплу ковдру, щоб тільки ніс виглядав. Ще покласти декілька подушок - під спину, для голови, декоративну... Щоб розслабитися. Зробити глибокий видих та відчути просте щастя. Своє просте щастя у простих речах.

Ми із задоволенням нещодавно перечитали книгу "Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи", яку написав Мік Вікінг, де феномен затишку розкритий не тільки у словах, а в образах, світлинах, відчуттях.

У Швеції також є поняття лагом - філософія гармонії, яка дуже перекликається зі скандинавським поняттям хюґе. Лагом - це все про непотрібність надмірного споживання, в основі якого покладаються відчуття рівноваги та піклування про оточення. "Стільки, скільки потрібно й не більше цього". Також, lagom говорить про екологічність та турботу про навколишнє середовище. Зробіть крок до відповідального споживання - почніть користуватися шоперами, екоторбинками та не купуйте щоразу пакети, спробуйте віддати старі речі на перероблення чи благочинність.

 

 

Тож, діставайте свічки, готуйте смачні напої, запрошуйте друзів...та поринайте у казковий світ затишку душі.

Дізнатись більше

Що таке глімер?

Що таке глімер?

Ідеї подарунків на Різдво та Новий Рік для ваших близьких

Ідеї подарунків на Різдво та Новий Рік для ваших близьких

Різдвяні ельфи переїжджають до вас

Різдвяні ельфи переїжджають до вас

Скандинавський різдвяний декор, натхненний природою

Скандинавський різдвяний декор, натхненний природою